Search

Drogi uczniu list

Drogi Uczniu!


Postanowiliśmy do Ciebie napisać

, ponieważ chcemy poruszyć bardzo ważnydla nas i zapewne dla Ciebie problem. Chodzi mianowicie o Twoją kulturę osobistą, o dobre zachowanie.
Wiesz, że kultura osobista jest Twoją wizytówką. Ty i dobre zachowanie to nierozłączna para. Dlatego bardzo nas cieszy, kiedy mówisz „dzień dobry”, gdy widzimy się po raz pierwszy i gdy uśmiechasz się, spotykając się z nami po raz kolejny w ciągu tego samego dnia. Rozmowa z Tobą jest przyjemnością, gdy używasz zwrotów grzecznościowych: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”. Jesteśmy z Ciebie dumni, gdy kulturalnie zachowujesz się na apelach i uroczystościach szkolnych, kiedy nie przeszkadzasz w prowadzeniu lekcji, podnosisz rękę do odpowiedzi, bo masz wiele mądrego i interesującego do powiedzenia.
Jesteśmy zadowoleni, kiedy respektujesz zasadę, że nie wypada przerywać, gdy wypowiada się ktoś inny. Jesteś osobą kulturalną i dobrze wychowaną, dlatego nie wyśmiewasz się z innych, potrafisz pochwalisz tego, kto zrobił coś dobrego lub osiągnął sukces w szkole.
Z niezwykłą radością słuchamy, jak z szacunkiem odnosisz się do swoich koleżanek i kolegów, zwracasz się do nich po imieniu, nie krzyczysz, nie przeklinasz, nie dyskutujesz podniesionym tonem.
Wierzymy, że zawsze mówisz prawdę. Nie zrzucasz odpowiedzialności na innych, a gdy popełnisz błąd potrafisz się do tego przyznać i przeprosić. Wiemy, że starasz się być wyrozumiały i cierpliwy dla innych, dążysz do tego, by kulturalnie zachowywać się nie tylko w szkole, ale też i poza nią, nie bijesz nikogo, nie zaczepiasz, nie używasz przemocy, bo przecież znasz inne sposoby rozwiązywania problemów. Uczymy Cię tego, staramy się zawsze Cię wspierać i pomagać.
Mamy nadzieję, że ten list na długo pozostanie w Twojej pamięci, podzieliliśmy się w nim naszymi odczuciami. Jesteś dla nas bardzo ważną osobą, dlatego też mamy nadzieję, że Twoja kultura osobista i zachowanie nigdy nie będą budziły niczyich zastrzeżeń.
Pamiętaj, że „Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi” i warto sobie często o tym przypominać.

Pozdrawiamy:
Nauczyciele z SP3